niedziela, 29 czerwca 2014

Długowieczny Billy

to tak jak pisałam w poprzednim poście, dziś jest o Old Billym

Źródłem jest jak zwykle Horse24... oraz Wikipedia

krótka notatka z Horse24:
Najdłużej żyjącym koniem na świecie był Old Billy który przeżył aż 62 lata! Koń ten urodził się w 1760 w Woolston, Lancashire w Anglii i zmarł 27 listopada 1822.

Informacje z wiki:
Old Billy (ur. 1760, zm. 27 listopada 1822) – koń znany z długowieczności.
Wiek 62 lata, który osiągnął Billy, to najdłuższy zarejestrowany okres życia konia domowego. Billy urodził się w angielskiej wiosce Woolston, w hrabstwie Lancashire. Służył jako koń pociągowy. Po jego śmierci opublikowana została litografia z 1820 roku przedstawiająca Billy`ego i Henry`go Harrisona, który znał zwierzę przez 59 lat. Dwa lata później, 30 sierpnia 1824 roku, wypchana głowa konia trafiła do muzeum w Bedford w hrabstwie Bedfordshire

Głowa Old Billego. PRZERAŻA mnie to
że umieścili głowę konia w muzeum...


Do przeczytania ;)

Domi.D.

czwartek, 26 czerwca 2014

Końscy rekordziści

Dziś troszkę rekordów koni ;)zacznijmy od tego:

Najdłuższy koński ogon na świecie

Posiadaczką najdłuższego ogona na świecie jest 11 letnia klacz Summer. Ogon klaczy został wpisany go księgi rekordów Guinnessa z wynikiem 3,81m. Według ekspertów ogon jest w 100% prawdziwy i nie ma mowy o jakimkolwiek oszustwie. Właściciele klaczy zaplatają jej ogon w warkocz aby ta go nie brodziła i nie niszczyła. Do pielęgnacji ogona Summer, używane są specjalne szampony i preparaty a sam ogon myty jest średnio co dwa miesiące. Wszystkie zabiegi upiększające trwają zawsze ok. 3 godzin.




Najwyższy skok przez przeszkodę

Rekord skoku przez przeszkodę wynosi aż 2,45m! Rekord ten został pobity w 1947 r przez Chilijczyka Alberto Larraguibela na koniu Huaso.

Proszę bardzo, nagranie ;)

Najszybszy koń na świecie

Najwyższa zarejestrowana prędkość, jaką osiągnął koń, to 69,6km/godz, ustanowił  ją koń o imieniu Big Racket  w gonitwie na ćwierć mili w 1945r.

Najdłuższy skok przez przeszkodę

Najdłuższy odnotowany skok przez przeszkodę wynosi aż 8,25m, pobił go koń o imieniu Something pod Andre Ferrierą w 1975r w Johannesburgu. Do dziś skok ten uważany jest za najdłuższy skok na świecie.

Na koniec

Sorki że tak mało tych informacji... jedyna strona na której to znalazłam to Horse24... Bo przecież z innych blogów kopiować nie wypada... zdjęć też nie ma... tylko na początku. Nie znalazłam nic...

Pewnie dziwi was czemu nie napisałam o na przykład... Old Billym. Ale ja zostawiam sobie takie "grube ryby" i robię o nich osobne posty ;)
Następny o Thumbelinie lub właśnie o Old Billim

Domi.D.

poniedziałek, 23 czerwca 2014

Umaszczenia koni

Dziś o umaszczeniach koni :)
Wiele osób myli różne maści np. ciemno-bułaną z gniadą.
Postaram się wrzucić jak najwięcej maści, nie jestem idealna i nie znam wszystkich... jest ich duuużo ;)

I powrzucam tylko te zdjęcia/obrazki na których są maści poprawnie podpisane, jak znajdę błąd to napiszę że takowy jest
















Ten co jest "gniado-dereszowaty" jest źle podpisany, to jest ciemno gniady...






















Odcienie Kasztanowatej













Czerwono bułane




Tu są moje ulubione Gniadosze ;)



 Tu Deresze :)
 Siwki:
Ten ciemno siwy przypomina mi karosza...
















Jeszcze znalazłam w necie takie obrazki:

























Następny post będzie chyba (nie jestem pewna) o znaczeniach na końskich pyskach i nogach ;)

Do przeczytania
Domi.D.

wtorek, 17 czerwca 2014

Szampony dla koni XD

"Na rynku dostępna jest szeroka gama produktów z tej kategorii" - cytat z książki

Tym razem robię post o szamponach dla koni XD postaram się znaleźć i wypisać wszystkie rodzaje.

1. Szampon odstraszający owady
Zawiera olejek herbaciany. Nie udało mi się znaleźć więcej informacji...

2. Szampon z kolagenem
Ma właściwości regenerujące, działa łagodząco i zapobiega pękaniu naskórka.

3. Szampon z dziegciem.
Łagodzi swędzenie, ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.
4. Szampon nabłyszczający i zmiękczający włosy
Nie znalazłam informacji ani zdjęcia...

5. Szampon Profilaktyczno-leczniczy
Posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze.


Są też różne szampony, przeznaczone dla koni danej maści. Na przykład:
Szampon dla koni gniadych
szampon dla koni siwych

szampon dla koni karych



To wszystkie rodzaje szamponów jakie udało mi się znaleźć 
Mam nadzieję że pomogłam ;)
Czy wiesz że niektórych szamponów dla koni, mogą używać też ludzie? To trochę śmieszne, ale prawdziwe. Widziałam nawet taki jeden, gdzie na opakowaniu była instrukcja użycia dla ludzi i pod spodem dla koni XD

Domi.D.

poniedziałek, 16 czerwca 2014

Sprzęt do pielęgnacji konia C.D.

Mówiłam że zrobię posta o reszcie sprzętu później, więc robię :D
no więc biorę się do roboty:
(źródłem nadal jest książka XD)

Dziegieć (smoła brzozowa lub bukowa) 

ma właściwości bakteriobójcze i wysuszające, dlatego stosowany jest na gnijące kopyta. Zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, które wpływają destrukcyjnie na podeszwę kopyta. Wilgotne podłoże, na którym stoi koń, powoduje rozmiękczanie rogu kopyta. Smarowanie dziegciem powinno odbywać się dwa razy w tygodniu . Preparat należy nakładać na dokładnie oczyszczoną powierzchnię podeszwy i strzałki. Trzeba pamiętać, że zbyt częste stosowanie powoduje przesuszanie kopyta, co może spowodować jego pękanie.
Dziegieć

Siny kamień (siarczan miedzi, Cu-So4 (4 powinna być takie małe, na dole...))

to chemiczny związek nieorganiczny, który posiada silne właściwości wysuszające. Stosowany jest na gnijące strzałki w kopytach. Można go kupić w formie jasnoniebieskich kryształków lub żelu. Siarczan w formie stałej należy wsypać w gnijący oczyszczony rowek przystrzałkowy, następnie za pomocą kopystki wgnieść w rowek watę, żeby zapobiec wypadaniu lekarstwa. Na koniec posmarować podeszwę dziegciem. Siny kamień  w żelu jest znacznie łatwiejszy i wygodniejszy w użyciu. Nakłada się go codziennie za pomocą pędzelka, aż do całkowitego wyleczenia kopyta.
Siny kamień w formie kryształków... żelu nie udało mi się znaleźć

Smar do kopyt

może być stosowany do codziennej pielęgnacji kopyt. Chroni przed szkodliwym działaniem bakterii, nawilżając kopyta i nadając im zdrowy wygląd. Należy pamiętać, że smary nawilżające i natłuszczające nie powinny być stosowane w momencie, gdy koń wypuszczany jest na padok, na którym trawa jest  mokra lub wilgotna od deszczu. W takich warunkach kopyta same pobierają z otoczenia odpowiednią dawkę wilgoci. [...] Jeżeli kopyta mają tendencję do pękania należy kupić specjalny smar, silnie nawilżający i uelastyczniający róg kopyta.
Smar z dziegciem

Szampon dla koni

stosuje się podczas kąpieli. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama produktów z tej kategorii. Można go dopasować zależnie od potrzeb konia, zatem istnieje możliwość kupienia szamponu odstraszającego owady (zawiera olejek herbaciany), z kolagenem (ma właściwości regenerujące, działa łagodząco i zapobiega pękaniu naskórka), z dziegciem (łagodzi swędzenie, ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze), nabłyszczający i zmiękczający włosy, dla koni siwych, profilaktyczno-leczniczy , (posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze). Należy pamiętać, że podczas kąpieli nie można polegać głowy konia wodą z węża, można ją delikatnie przemyć gąbką, uważając, żeby piana nie dostała się do oczu. [...]
może w następnym poście postaram się wypisać wszystkie rodzaje szamponów...

Zbierak do wody 

stosowany jest po kąpieli do ściągnięcia z konia nadmiaru wody, co przyśpiesza jego wyschnięcie. Zbierak można zastąpić giętkim bacikiem.
Zbierak do wody

Inny zbierak do wody...

Odżywka do ogona i grzywy

najczęściej dostępna jest w sprayu. Preparat ten zapobiega osadzaniu się kurzu na włosach, przeciwdziała ich zlepianiu się, nawilża, nadaje jedwabisty połysk i zdrowy wygląd, łagodzi swędzenie, zmniejsza objawy łupieżu oraz ułatwia rozczesywanie.
Oczywiście są jeszcze inne odżywki do końskiego włosia ;)

Balsam na otarcia

stosuje się także na niewielkie zadrapania. Dzięki zawartości nagietka łagodzi ból i przyśpiesza regenerację tkanek. Chroni uszkodzoną skórę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz ma właściwości przeciwzapalne oraz dezynfekujące

Żel chłodzący

stosuje się głownie po codziennym treningu, przy nadwyrężeniach mięśni i ścięgien oraz w miejscach stłuczeń. Przyśpiesza regenerację zmęczonych poi wysiłku tkanek, przywraca krążenie krwi, przyśpiesza proces odpoczynku mięśni oraz działa relaksacyjnie. Posiada też właściwości przeciwbólowe.

Maść rozgrzewająca

przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego podczas leczenia urazów stawów, ścięgien i więzadeł, jak i przy nadwyrężeniach mięśni oraz stanach zapalnych różnego pochodzenia z dolegliwościami bólowymi. Preparaty te wykazują działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe oraz zmniejszające obrzęk. [...]

Środek odstraszający owady

najczęściej jest dostępny w formie sprayu. Do stosowania w okolicy oczu najlepiej kupić preparat w kulce, żelu lub maści. Niestety, podczas jazdy w upalne dni środek szybko traci swoje właściwości i po zmieszaniu się z potem konia, przestaje działać. Znacznie lepiej sprawdza się, kiedy koń przebywa na pastwisku.

Wszystkie preparaty są dość kosztowne. Część z nich jest niezbędna, tak jak na przykład dziegieć, inne są mniej potrzebne, jak odżywka do grzywy i ogona. Wszystkie jednak mają na celu zapewnienie koniowi jak największego komfortu.

Jak będę miała konia, to mu wszystko będę kupować, chyba że mi kasy nie starczy XD
Mam nadzieję że obydwa posty o akcesoriach dla koni wam się przydadzą.

Domi.D.
(Ps. docencie to co zrobiłam... ca około godziny siedziałam, pisałam i szukałam zdjęć... )

Obowiązkowy sprzęt do pielęgnacji konia

W dzisiejszym poście przedstawię sprzęt potrzebny do pielęgnacji konia.No więc proszę ;)
(źródłem znów jest książka "Konie rasowe" a inni mówili mi "Nie kupuj, masz w domu podobną!" ale ja i tak kupiłam i jak widać przydaje się XD)

Zgrzebło gumowe lub plastikowe (iglak)

usuwa zaklejki z błota, potu i brudu oraz rozczesuje sierść. Iglaka nie wolno stosować do czesania grzywy i ogona, ponieważ wyrywa włosy. Zgrzebła gumowe znacznie lepiej niż plastikowe sprawdzają się w okresie gdy koń wiosennym, kiedy koń linieje, gubiąc zimowe futro - nie gromadzą się w nim włosy.
Zgrzebła gumowe

Zgrzebło metalowe. NIE wolno nim czyścić konia! Służy do czyszczenia włosianki.

Zgrzebło plastikowe

Szczotka włosiana (włosianka) 

ma gęste, krótkie miękkie, naturalne włosie. Zbiera kurz z powierzchni sierści oraz usuwa brud z jej najgłębszych obszarów masując przy tym skórę. W trakcie czyszczenia konia dobrze jest włosiankę kilkakrotnie oczyścić o iglak lub służące do tego celu zgrzebło metalowe (nie wolno nim czyścić konia!)

Szczotka z plastikowym włosiem lub szczotka ryżowa

świetnie nadają się do rozczesywania ogona i grzywy, ponieważ dokładnie wyczesuje z nich brud i nagromadzone błoto, nie wyrywając włosów. Szczotka tego samego rodzaju może także służyć do czyszczenia powierzchni kopyta na mokro. Należy pamiętać, żeby nie stosować tej samej szczotki do czesania włosów i czyszczenia kopyt.
Szczotka z plastikowym włosiem.

Kolejna szczotka plastikowa
Szczotka ryżowa

Kopystka

służy do czyszczenia podeszwy kopyta. Do tego zabiegu należy przykładać dużą wagę i wykonywać go niezwykle starannie. Należy wyczyścić całą powierzchnię spodnią kopyta, a w szczególności rowki przy strzałce. Obecność ciała obcego w kopycie (kamienie, gwoździe, szkło) może spowodować długotrwałe i ciężkie do wyleczenia kulawizny. Dodatkowa podczas czyszczenia kopyt można ocenić ich stan. Warto dokładnie sprawdzić, czy kopyto nie gnije [...] oraz czy nie pęka. [...]
Kopystka

Szczotka do czyszczenia głowy konia

wykonana jest z bardzo miękkiego koziego włosia. Pielęgnacja głowy jest niezwykle ważna, powinna być częsta i dokładna
"Wykonana jest z bardzo miękkiego koziego włosia" - cytat z książki


Do pielęgnacji konia nie zbędne są także różne Smary, maści, oleje do kopyt, a w okresie letnim - środki odstraszające owady. Potrzebny jest także szampon do mycia konia. Przydatne, choć nie konieczne, bywają odżywki do sierści oraz włosów ogona i grzywy.
(przedstawię je w następnym poście, czyli jutro lub nawet jeszcze dziś, bo i tak nie idę jutro do szkoły, więc mam czas) ;)

Domi.D.

niedziela, 15 czerwca 2014

Typy koni

Podział na konie gorącokrwiste, zimnokrwiste oraz kuce/małe konie nie jest związany z temperaturą koni, ani tym bardziej krwią tych zwierząt. Typy te rożni sposób użytkowania np. do jazdy terenowej i zawodów wykorzystywane są są konie ras gorącokrwistych a także i kuce. Przy pracy w polu i innych zajęciach, gdzie ważna jest siła zwierzęcia, wykorzystuje się konie zimnokrwiste.
Ważną cechą jest kaliber konia. Termin ten odnosi się do masywności zarówno kośćca jak i mięśni. Jest on o wiele ważniejszy niż wysokość w kłębie, gdyż w większym stopniu wpływa na użytkowanie konia. Silne konie typu Cob określa się jako kalibrowe, choć mogą mieć tą samą wysokość w kłębie jak koń arabski (ok. 150 cm), do którego nie można zastosować tego określenia. Konie czystej i pełnej krwi arabskiej mają budowę delikatną i służą do pracy innego typu i przy innym obciążeniu. Ciężkim jeźdźcom zaleca się właśnie konie silne i kalibrowe.

Koń arabski (maść Siwa w hreczce)

Konie gorącokrwiste

Pośród koni gorącokrwistych istnieje swoista arystokracja - Konie tzw. ras czystych. Klasycznym przedstawicielem tej grupy jest koń arabski, czyli koń czystej krwi arabskiej. Symbolem tej rasy są litery "oo". Według legendy wszystkie konie arabskie wywodzą się od pięciu klaczy proroka Mahometa. Po bitwie po bitwie prorok wypuścił wszystkie swoje konie, które spragnione udały się do wodopoju. Doszło jednak do kolejnego starcia i Mahomet wezwał konie z powrotem, zanim zdążyły się napić. Przybiegło do niego jedynie pięć klaczy. Dały one początek całej rasie arabskiej.


Poza końmi arabskimi do tej grupy należy również koń pełnej krwi angielskiej (zwany czasami Folblutem). O przynależności decyduje potwierdzone pochodzenie. Założono zatem dla tych zwierząt księgi hodowlane (tzw. księgi stadne). Angielska hodowla koni pełnej krwi uznaje się tylko te zwierzęta które wywodzą się od ogierów i klaczy zapisanej w pierwszej księdze stadnej. Według legendy przodkami koni pełnej krwi angielskiej były konie orientalne, a założycielami rasy - trzy ogiery orientalne - Godolphin Barb (rasa berberyjska), Darley Arabian (rasa arabska) i Byerley Turk (rasa arabska). Powstanie tej rasy również owiane jest legendą. Koń o imieniu Godolphin był podarunkiem beja Tunisu dla Ludwika XV, ale nie spodobał się francuskiemu monarsze. Modne były wówczas konie andaluzyjskie i neapolitańskie. Ogier został sprzedany i tak wędrował od rąk do rąk, aż wreszcie trafił do paryskiego woźnicy. Tam pracował jako zwykły koń zaprzęgowy. Któregoś dnia zaniemógł i wtedy pewien Anglik z litości wykupił go, by zabrać do Anglii. Tam koń stał się własnością lorda Godolphin i służył jako próbnik. Jego zadanie polegało na tym by sprawdzić, czy klacz gotowa jest do pokrycia. Ogierem kryjącym był Hobgoblin. Gdy ten jednak nie był w stanie pokryć samicy, zrobił to Godolphin Barb i został ojcem wspaniałego konia wyścigowego o imieniu Lath. Od tamtej pory Godolphin Barb zajął miejsce Hobgoblina i został ojcem wielu znakomitych koni pełnej krwi angielskiej oraz jednym z założycieli tej rasy. Jej symbolem są litery "xx".

nie wiem czy to koń angielski, ale wrzucam bo jest piękny
Większość współczesnych koni wierzchowych należy do ras gorąco krwistych. Są energiczne i bardzo żwawe. Dawniej hodowano lżejsze i cięższe konie gorącokrwiste, przeznaczone do różnorodnych zadań. Wiele koni służyło np. do ciągnięcia powozów. Zaprzęg składający się z zadbanych koni był chlubą jego właściciela. Później w hodowli  położono większy nacisk na spotr wyczynowy, głównie konkurencje ujeżdżenia i skoków przez przeszkody.

Koń Ahał - takiński (ahal - teke)

Konie zimnokrwiste

Konie zimnokrwiste to najciężsi i najbardziej masywni przedstawiciele swojego gatunku. Są podobne do przodka - kuca tundry (kuca typu 2). Te wyjątkowo grubokościste zwierzęta hodowano specjalnie do pracy na roli. Podobnie jak ich prarodzice najchętniej poruszają się stępem, mają zrównoważony temperament i spokojny charakter - tzw. zimną krew. Zwierzęta te nie są jednak tak niezgrabne jak kuce tundry. W przeszłości krzyżowano je z końmi południa, które przekazały im harmonijną budowę i otwarte, przyjazne usposobienie. Niektóre mniejsze rasy zaś wykazują podobieństwo do prakuca.

Wie ktoś co to za rasa?
Jeszcze przed paroma stuleciami konie zimnokrwiste były nieodłącznym elementem krajobrazu każdego miasta. Ciągnęły ciężkie wozy załadowane np. beczkami z piwem, a później tramwaje. Z czasem zostały zastąpione przez pojazdy mechaniczne. Dzisiaj pracujące konie zimnokrwiste można jeszcze spotkać w gospodarstwach lub przy wyrębie drzewa w lesie.

Kary Shire 

Kuce / małe konie

Koń w typie kuca ma małą, klinowatą głowę z dużymi bystrymi oczami oraz okrągłą sylwetkę. Gęsta grzywa i gruby ogon są równie charakterystyczne, jak silne i zdrowe kończyny. Zwierzęta te wywodzą się od prakuca i nadal mają wiele jego cech. Są mało wymagającymi, łagodnymi konikami.

Fajną ma łatę na tyłku XD
Warto podkreślić, że koni wierzchowych nie dzieli się na konie i kuce, lecz na konie duże i małe.

Jakie fajneeeee XD
Warto wiedzieć 
W języku hodowców koń, który ma poniżej 148 cm w kłębie, jest koniem małym, a powyżej 148 cm - koniem dużym.

Ode mnie ;)

Źródłem informacji jest książka "Konie rasowe" autorstwa Justyny Felgenau, wydawnictwa wadekum.
Mam nadzieję że post się podoba. Jeśli nie, chociaż spróbujcie docenić mój trud... najpierw zdobycie tej super książki, potem prawie godzina spędzona przed komputerem, by napisać o tym posta...

Okładka mojej książki
Na temat mojej książki:
Ta książka jest super poradnikiem dla osób które chciałyby pogłębić swoją wiedzę na temat koni. Są w niej informacje o pielęgnacji konia, szczegółowe opisy ponad sześćdziesięciu ras tych wspaniałych czworonogów. Znajdziesz tam też coś o anatomii konia, oraz (co mi się najbardziej podoba) wskazówki co zrobić by nasz koń był szczęśliwy. ;)
Polecam kupno książki :)
Na koniec coś takiego ;P
Domi.D.