Dziś o konikach polskich ;)
Miało być o anglikach, ale pomyślałam "Nie chce mi się o anglikach, za długo... o czym napisać? WIEM! Jestem z polski więc o... Konikach polskich!"
|
Słoooooodziak *-* |
Sama chcę mieć takiego ślicznego konika polskiego :3 One są takie fajneeee!
Ale dobra... nie mam opisywać swoich odczuć w związku z nimi tylko je opisywać xD
No i... spodziewaj się "gęstej zupy" ze zdjęć xDD
|
Ślicznie uchwycona focia ^^ |
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Konik polski
Konik polski, to rasa koni małych, pochodzących od dzikich koni Tarpanów występujących na obszarze Europy. Tarpany, które przetrwały zostały odłowione i umieszczone w prywatnym zwierzyńcu hrabiów Zamoyskich. W 1808 roku z powodu panującej biedy zostały rozdane do użytkowania chłopom, w wyniku krzyżowania się z lokalnymi końmi wykształciła się rasa zwana konikiem polskim. Konik polski charakteryzuje się wysoką inteligencją, łagodnym charakterem, jest odporny, wytrzymały, ma niski wzrost (do 140 cm) i silną budowę ciała. Jest to rasa późno dojrzewająca (3-5) i długo żyjąca.
|
Mam tyle ślicznych fotek ^^ |
Konik polski to przede wszystkim koń wierzchowy, do rekreacji, rajdów konnych i wycieczek doskonały. Jego niski wzrost sprawia, że wielogodzinne siedzenie w siodle nie jest uciążliwe, jest odważny i dzielny. Nadaje się również do prac rolnych i lekkich zaprzęgów, a jego łagodny charakter i inteligencja sprawia, że jest niezastąpiony w hipoterapii. Konik polski to świetny wybór dla całej rodziny, również dziecka, bo gdy nasz mały jeździec dorośnie, to nie będzie musiał rezygnować z jazdy na swoim przyjacielu, konik polski bez uszczerbku na zdrowiu poniesie jeźdźca o łącznej wadze do 130 kg
|
Śliczny źrebaczek z matką ;) |
Jest to polska rasa konia w typie kuca, długowiecznego, odpornego na choroby i trudne warunki utrzymania. Koniki polskie mają twardy róg kopytowy, pozwalający pracować niepodkutym na twardym podłożu.
W latach dwudziestych w niepodległej Polsce, zaczęto zakładać pierwsze ośrodki hodowlane konika polskiego. W 1936 roku powstał rezerwat koników polskich w Białowieży. Inicjatorem utworzenia rezerwatu był profesor Tadeusz Vetulani, który też wprowadził do literatury nazwę konik polski i rozpropagował rasę.
|
Wiem że to dziwne, ale uważam że można je porównać do arabów... taaak to są nasze polskie arabki :3 |
Po swoich dzikich przodkach koniki te odziedziczyły żywotność, wytrzymałość i umiejętność przystosowania się do naturalnych warunków środowiskowych. Od 1962 roku dla koników polskich prowadzone są księgi stadne, a od 1985 roku są to księgi zamknięte. Oznacza to, że wszelkie kojarzenia muszą się odbywać w obrębie koników wpisanych do ksiąg stadnych.
|
Zauważ, że one najczęściej są myszate :) |
Obecnie koniki są utrzymywane zarówno w chowie stajennym jak i w hodowli rezerwatowej, gdzie przebywają w warunkach naturalnych. Dzięki temu koniki utrwalają odziedziczoną po tarpanach umiejętność przetrwania w naturalnym środowisku, a koniki hodowane w stajniach kształtują przejętą po udomowionych przodkach umiejętność współpracy z człowiekiem. Wykorzystuje się te koniki w rekreacji, zarówno pod siodło jak i w zaprzęgu. Ze względu na łagodny charakter i przyjazny stosunek do ludzi są używane w hipoterapii. Coraz częściej używa się je do kształtowania krajobrazu jako "żywe kosiarki" do trawy.
Ostatnio też kupowane są dla dzieci jako zwierzęta domowe do kochania, zabawy i przytulania.
|
Ohh *-* zdecydowanie chcę Konika polskiego, nie jakiegoś innego xD |
Data i miejsce pochodzenia: czas nieznany, Polska. Jeśli chodzi o Polskę to obecnie największe skupiska hodowli prywatnej znajdują się na terenie Wielkopolski, na Mazurach, w Małopolsce i na Śląsku.
Występowanie: Polska, Holandia, Niemcy
Cechy: To spokojny, wytrzymały, łatwy w obejściu idealny dla rodzin (z dziećmi lub bez) konik.
|
Wpisałam w google "Śliczne zdjęcia koników polskich" i co!? zostałam oszukana! Te focie co mi wyskoczyły są więcej niż śliczne! xD |
Pochodzenie potomków tarpanów
Ostatnie dziko żyjące konie wyłapano w puszczy Białowieskiej około 1780 roku. Przez niemal sto lat w chłopskich gospodarstwach tarpany krzyżowały się z końmi domowymi. Dopiero na początku XX wieku dwaj młodzi hipolodzy Jan Grabowski i Stanisław Schuch zauważyli, że w okolicy Biłgoraja można spotkać koniki podobne do znanych z opisu tarpanów.
|
Taki puchacz :3 Zwróć uwagę na jego dziwną maść... Dereszowata, Myszata? o.O
Wiem tylko że wygląda słodko xD |
Dzikimi przodkami koników polskich były tarpany, podobne do odkrytych w Azji przez rosyjskiego badacza Nikołaja Przewalskiego w 1876 roku koni Przewalskiego. Zamieszkiwały one do końca XVII wieku lesiste obszary wschodniej Polski, Litwy i Prus. W okolicach Puszczy Białowieskiej przetrwały do 1780 roku, kiedy to zostały odłowione i umieszczone w zwierzyńcu hrabiów Zamoyskich koło Biłgoraja. Około 1806 roku, z powodu panującej biedy, zostały one rozdane okolicznym chłopom.
|
Senna mina Konika polskiego... *dokładnie taka jaką ja zrobiłam teraz* xDD |
Pierwsze próby prowadzenia zorganizowanej hodowli koni prymitywnych, nazwanych konikami polskimi, zostały podjęte w Polsce w 1923 roku, w Państwowej Stadninie Koni w Janowie Podlaskim i w 1928 roku w Folwarku Dworzyszcze, należącym do Liceum Krzemienieckiego.
|
Na tym zdjęciu można zaobserwować zimowe futerko u konika polskiego |
Profesor Tadeusz Vetulani wprowadził nazwę "konik polski", wysunął także hipotezę o istnieniu odmiany leśnej tarpana. Dzięki jego staraniom zaczęto odtwarzać konika o typowych dla tarpana cechach w warunkach rezerwatowych w Puszczy Białowieskiej. We wrześniu 1939 roku stado liczyło 40 sztuk. W okresie II wojny światowej Niemcy zrabowali konie i wywieźli je do Rzeszy na potrzeby badań prowadzonych przez naukowców niemieckich.
|
Ehh... Kojący widoczek... *-* |
Po zakończeniu wojny rozpoczęto odbudowę hodowli z udziałem nielicznych koników rozproszonych po kraju i rewindykowanych z Niemiec (poza stadem białowieskim). W roku 1949 uruchomiono stadninę w Popielnie. W roku 1952 trafiła tam również grupka koników z Białowieży. W 1955 roku stadninę w Popielnie przejęła Polska Akademia Nauk, następnie podjęto przerwany eksperyment prof. Vetulaniego.
O budowie konika polskiego
Mały wzrost, silna i krępa budowa; prymitywna, ciężka głowa; szyja krótka i nisko osadzona, prosta; mało wyraźny kłąb, głęboka klatka piersiowa, zad ścięty, obfita czarna grzywa i ogon z nielicznymi jasnymi włosami, czarna pręga grzbietowa, pręgi na kończynach, rzadko występuje pręga łopatkowa. Kopyta nieduże i mocne. Klacze są mniejsze od ogierów.
|
Klacz Polska w pełnej okazałości. I do tego ten źrebaczek ;D |
Koń polski charakteryzuje się silną, krępą budową. Są zaliczane do niższych ras, przeciętnie osiągają bowiem wysokość w granicach 130-140 cm. Rasę tę wyróżnia wyraźny kłąb, głęboka klatka piersiowa i ścięty zad. Jeśli chodzi o ubarwienie, to jest ono głównie myszate, z pręgami na kończynach i czarną pręgą na grzbiecie.
|
Zwróć uwagę na jego dwu-kolorową grzywę |
No i na koniec Ciekawostki ;D
- Obecnie największe skupiska hodowli prywatnej znajdują się na terenie Wielkopolski, na Mazurach, w Małopolsce i na Śląsku.
- Są dwie teorie na temat pochodzenia koników Polskich. Pierwsza, bardziej popularna to ta że powstały z krzyżowania ostatnich tarpanów z końmi domowymi, a druga mniej popularna mówi, że są one (trochę niedokładnym) odwzorowaniem wymarłych dzikich koników.
- Konik polski jest symbolem Roztoczańskiego Parku narodowego który leży w Polsce.
|
Logo wyżej wspomnianego parku narodowego. |
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Oczywiście trudno mi zdecydować która rasa koni podoba mi się najbardziej, jednak konik polski zajmuje miejsce w czołówce mojego rankingu xD
No i muszę wymienić źródła z których zaczerpnęłam informacje ;)
Kilka książek o koniach też... I oczywiście obrazki z Grafiki Google
I post gotowy! ;D
Muszę kończyć, więc...
Do przeczytania!
Domi.D.-wielka wielbicielka koników polskich ;)
|
Nie mogłam się powstrzymać przed wrzuceniem...
Taki słodki jest! |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz