poniedziałek, 16 czerwca 2014

Sprzęt do pielęgnacji konia C.D.

Mówiłam że zrobię posta o reszcie sprzętu później, więc robię :D
no więc biorę się do roboty:
(źródłem nadal jest książka XD)

Dziegieć (smoła brzozowa lub bukowa) 

ma właściwości bakteriobójcze i wysuszające, dlatego stosowany jest na gnijące kopyta. Zapobiega rozwojowi drobnoustrojów, które wpływają destrukcyjnie na podeszwę kopyta. Wilgotne podłoże, na którym stoi koń, powoduje rozmiękczanie rogu kopyta. Smarowanie dziegciem powinno odbywać się dwa razy w tygodniu . Preparat należy nakładać na dokładnie oczyszczoną powierzchnię podeszwy i strzałki. Trzeba pamiętać, że zbyt częste stosowanie powoduje przesuszanie kopyta, co może spowodować jego pękanie.
Dziegieć

Siny kamień (siarczan miedzi, Cu-So4 (4 powinna być takie małe, na dole...))

to chemiczny związek nieorganiczny, który posiada silne właściwości wysuszające. Stosowany jest na gnijące strzałki w kopytach. Można go kupić w formie jasnoniebieskich kryształków lub żelu. Siarczan w formie stałej należy wsypać w gnijący oczyszczony rowek przystrzałkowy, następnie za pomocą kopystki wgnieść w rowek watę, żeby zapobiec wypadaniu lekarstwa. Na koniec posmarować podeszwę dziegciem. Siny kamień  w żelu jest znacznie łatwiejszy i wygodniejszy w użyciu. Nakłada się go codziennie za pomocą pędzelka, aż do całkowitego wyleczenia kopyta.
Siny kamień w formie kryształków... żelu nie udało mi się znaleźć

Smar do kopyt

może być stosowany do codziennej pielęgnacji kopyt. Chroni przed szkodliwym działaniem bakterii, nawilżając kopyta i nadając im zdrowy wygląd. Należy pamiętać, że smary nawilżające i natłuszczające nie powinny być stosowane w momencie, gdy koń wypuszczany jest na padok, na którym trawa jest  mokra lub wilgotna od deszczu. W takich warunkach kopyta same pobierają z otoczenia odpowiednią dawkę wilgoci. [...] Jeżeli kopyta mają tendencję do pękania należy kupić specjalny smar, silnie nawilżający i uelastyczniający róg kopyta.
Smar z dziegciem

Szampon dla koni

stosuje się podczas kąpieli. Na rynku dostępna jest bardzo szeroka gama produktów z tej kategorii. Można go dopasować zależnie od potrzeb konia, zatem istnieje możliwość kupienia szamponu odstraszającego owady (zawiera olejek herbaciany), z kolagenem (ma właściwości regenerujące, działa łagodząco i zapobiega pękaniu naskórka), z dziegciem (łagodzi swędzenie, ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze), nabłyszczający i zmiękczający włosy, dla koni siwych, profilaktyczno-leczniczy , (posiada właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwpasożytnicze). Należy pamiętać, że podczas kąpieli nie można polegać głowy konia wodą z węża, można ją delikatnie przemyć gąbką, uważając, żeby piana nie dostała się do oczu. [...]
może w następnym poście postaram się wypisać wszystkie rodzaje szamponów...

Zbierak do wody 

stosowany jest po kąpieli do ściągnięcia z konia nadmiaru wody, co przyśpiesza jego wyschnięcie. Zbierak można zastąpić giętkim bacikiem.
Zbierak do wody

Inny zbierak do wody...

Odżywka do ogona i grzywy

najczęściej dostępna jest w sprayu. Preparat ten zapobiega osadzaniu się kurzu na włosach, przeciwdziała ich zlepianiu się, nawilża, nadaje jedwabisty połysk i zdrowy wygląd, łagodzi swędzenie, zmniejsza objawy łupieżu oraz ułatwia rozczesywanie.
Oczywiście są jeszcze inne odżywki do końskiego włosia ;)

Balsam na otarcia

stosuje się także na niewielkie zadrapania. Dzięki zawartości nagietka łagodzi ból i przyśpiesza regenerację tkanek. Chroni uszkodzoną skórę przed infekcjami bakteryjnymi i grzybiczymi oraz ma właściwości przeciwzapalne oraz dezynfekujące

Żel chłodzący

stosuje się głownie po codziennym treningu, przy nadwyrężeniach mięśni i ścięgien oraz w miejscach stłuczeń. Przyśpiesza regenerację zmęczonych poi wysiłku tkanek, przywraca krążenie krwi, przyśpiesza proces odpoczynku mięśni oraz działa relaksacyjnie. Posiada też właściwości przeciwbólowe.

Maść rozgrzewająca

przeznaczona jest do stosowania zewnętrznego podczas leczenia urazów stawów, ścięgien i więzadeł, jak i przy nadwyrężeniach mięśni oraz stanach zapalnych różnego pochodzenia z dolegliwościami bólowymi. Preparaty te wykazują działanie przeciwzapalne, antyseptyczne, przeciwbólowe oraz zmniejszające obrzęk. [...]

Środek odstraszający owady

najczęściej jest dostępny w formie sprayu. Do stosowania w okolicy oczu najlepiej kupić preparat w kulce, żelu lub maści. Niestety, podczas jazdy w upalne dni środek szybko traci swoje właściwości i po zmieszaniu się z potem konia, przestaje działać. Znacznie lepiej sprawdza się, kiedy koń przebywa na pastwisku.

Wszystkie preparaty są dość kosztowne. Część z nich jest niezbędna, tak jak na przykład dziegieć, inne są mniej potrzebne, jak odżywka do grzywy i ogona. Wszystkie jednak mają na celu zapewnienie koniowi jak największego komfortu.

Jak będę miała konia, to mu wszystko będę kupować, chyba że mi kasy nie starczy XD
Mam nadzieję że obydwa posty o akcesoriach dla koni wam się przydadzą.

Domi.D.
(Ps. docencie to co zrobiłam... ca około godziny siedziałam, pisałam i szukałam zdjęć... )

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz